Kód: 8/PL36554
Paralyzátory sú jedným z najobľúbenejších obranných zariadení sveta bez povolenia. Používajú ich civilisti, polícia a iné bezpečnostné orgány. Tieto zariadenia generujú elektrické impulzy s vysokým napätím a nízkou intenzitou, ktorá spôsobuje ochabnutie a bolesť svalov. Paralyzuje neuromuskulárny systém útočníka, zneškodní ho na 10-15 minút bez toho aby spôsobil trvalé poškodenie. Všetky paralyzéry sú schválené príslušnými testami a schváleniami na uvádzanie na trh a držanie bez povolenia. Tieto balenia sú venované ženám i mužom, ktorý sú ohrozovaný na svojej bezpečnosti.
Paralyzér nie je hračka! Nepoužívajte paralyzér proti deťom alebo ľuďom so srdcovým ochorením! Je zakázané používať paralyzéry na kovové predmety. Ak chcete zachovať životnosť zariadenia, nevytvárajte elektrický oblúk dlhšie ako 5 sekúnd - mohlo by to poškodiť paralyzér.
Obecne:
Elektricky paralyzér (elektrošok) je neletálna, teda nesmrtiaca zbraň, založená na účinkoch elektrického prúdu. Je určená len k použitiu v prípade nutnej sebaobrany a krajnej núdze, prípadne proti agresívnym zvieratám ohrozujúcim osoby. Paralyzéry a Tassery sú prevažne používané ozbrojenými zložkami ako: polícia, armáda, SBS, poriadkovými službami, ..... . Nakoľko účinky tassera sa dajú v určitých oblastiach porovnať so strelnou zbraňou, je v našej krajine jeho predaj a použitie zakázané. Z uvedeného dôvodu tento typ paralyzéra nenájdete ani v našom e-shope. V ponuke máme len klasické kontaktné paralyzéry, ktoré je predávať povolené.
Vznik:
S jeho konštrukciou začal ako prvý Jack Cover a to v roku 1969, pričom ho dokončil v roku 1974. Ako zbraň bol na trh uvedený v roku 1976. V roku 1983 bol zdokonalený firmou Nova Technologies a jeho klasický dizajn je v podstate s malými obmenami zachovaný až dones. V súčasnosti sa však už objavujú aj tzv. „skryté paralyzéry“, ktoré majú tvary rôznych predmetov, ako napríklad „rúž“, „mobil“, ...... .
Druhy:
V súčasnej dobe poznáme dva základné druhy paralyzérov a to „Kontaktný paralyzér“ ktorý pracuje na princípe priameho kontaktu s telom osoby proti ktorej sa bránime. Funguje aj cez vrstvu oblečenia, avšak na tom cez akú hrúbku oblečenia, záleží na výkone paralyzéra. Druhým typom paralyzéra je tzv. „Taser“ teda paralyzér, ktorý funguje aj na diaľku a to na základe dvoch vystrelených malých elektród spojených s paralyzérom tenkými drôtikmi. Tieto vystrelené elektródy sú v podstate ako projektil a osobe proti ktorej zasahujeme jemne vniknú do tela. Následne z tasera cez drôtiky prechádza do tela zasiahnutej osoby silný elektrický výboj a to až niekoľko miliónov voltov. V niektorých štátoch tieto zbrane používa aj polícia. Dostrel býva zvyčajne až do 10 m.
Princíp činnosti:
Paralyzéry pracujú na princípe „elektrošokov“, ktoré vznikajú pri krátkodobých elektrických impulzoch za použitia vysokého napätia, ale nízkeho prúdu. Tým vznikne elektrický impulz, ktorý útočníka v dôsledku bolesti dočasne paralyzuje. Paralyzéry sú podľa druhu zväčša napájené batériami, prípadne akumulátormi od 1,5 do 9 V, ktoré dokážu toto napätie premeniť na 100.000 až 1.000.000 V!
Použitie:
Paralyzér môžu kupovať, vlastniť, manipulovať s ním a použiť len osoby staršie 18 rokov. Použitie paralyzéra je možné len v prípadoch „krajnej núdze“ a „nutnej obrany“.
Zabezpečenie:
Paralyzér musí byť v čase keď ho plnoletá osoba nepoužíva zabezpečený tak, aby sa k nemu nemohla dosťať a manipulovať s ním neplnoletá, či neoprávnená osoba.
Účinky:
Mali by sme mať na pamäti, že každá časť tela reaguje na zásah paralyzérom inak. Medzi najcitlivejšie patria napr. boky, oblasť pod hrudníkom, rameno, ....... . Zasiahnuť hlavu nie je prípustné. Taktiež na každého jedinca pôsobí paralyzér inak. Sú osoby s vysokou citlivosťou a osoby s nízkou citlivosťou. Závisí však aj od typu pokožky, druhu a hrúbky oblečenia, či stavu batérií. Preto môžu byť účinky paralylzéra u každej osoby iné a prípad od prípadu rôzne. Výrobcovia paralyzérov uvádzajú nasledovné orientačné účinky pri jeho použití:
1 sekunda spôsobí intenzívnu bolesť a svalové kŕče.
2 - 3 sekundy môžu spôsobiť dezorientáciu a pád na zem
3 a viac sekúnd spôsobuje pád na zem, svalové kŕče a dezorientáciu na niekoľko minút
Upozornenie:
Pred používaním paralyzéra si dôkladne preštudujte tento návod a upozornenia týkajúce sa paralyzéra. Nezabúdajte, že paralyzér je zbraň a zbraň ako takú môžete proti inej osobe použiť len za podmienok, ktoré stanovuje zákon a tými sú:
§ 24 Krajná núdza
Čin inak trestný, ktorým niekto odvracia nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom, nie je trestným činom.
Nejde o krajnú núdzu, ak bolo možné nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom za daných okolností odvrátiť inak alebo ak spôsobený následok je zjavne závažnejší ako ten, ktorý hrozil. Rovnako nejde o krajnú núdzu, ak ten, komu nebezpečenstvo priamo hrozilo, bol podľa všeobecne záväzného právneho predpisu povinný ho znášať.
§ 25 Nutá obrana
Čin inak trestný, ktorým niekto odvracia priamo hroziaci alebo trvajúci útok na záujem chránený týmto zákonom, nie je trestným činom. Strana 304 Zbierka zákonov č.300/2005 Čiastka 129.
Nejde o nutnú obranu, ak obrana bola celkom zjavne neprimeraná útoku, najmä k jeho spôsobu, miestu a času, okolnostiam vzťahujúcim sa k osobe útočníka alebo k osobe obrancu.
Ten, kto odvracia útok spôsobom uvedeným v odseku 2, nebude trestne zodpovedný, ak konal v silnom rozrušení spôsobenom útokom, najmä v dôsledku zmätku, strachu alebo zľaknutia.
Ak sa niekto vzhľadom na okolnosti prípadu mylne domnieva, že útok hrozí, nevylučuje to trestnú zodpovednosť za čin spáchaný z nedbanlivosti, ak omyl spočíva v nedbanlivosti.
§26 - Oprávnené použitie zbrane
Použitie zbrane v súlade so zákonom nie je trestným činom.
Za použitie zbrane v súlade so zákonom sa považuje aj jej použitie proti inému vo svojom obydlí na ochranu života, zdravia alebo majetku, ak osoba do obydlia neoprávnene vnikne alebo v ňom neoprávnene zotrvá a nejde o nutnú obranu. To neplatí, ak bola pritom inému úmyselne spôsobená smrť.
Za škody na zdraví, či majetku spôsobené nesprávnou manipuláciou, použitím, či zabzepečením paralyzéra spoločnosť Grand – MS, s.r.o, nezodpovedá.
Kód: 8/PL36554
Kód: 10/37467
Kód: 10/PL23499
Kód: 9/N63336
Kód: 10/37306
Kód: 8/pl2748
Kód: 9/CZ0796
Kód: 9/2899-SPE-4202
Kód: 08/NN888-SPE-3920
Kód: 8/pl2748
Kód: 8/N99963
Kód: 08/NN12458N/1-SPE-3896
check_circle
check_circle